Bel Ağrısı

Bel Ağrısı

Bel bölgesindeki yapıların hasarına bağlı olan ağrılar sıklıkla bacağa yansıyan ağrı, uyuşma ve güçsüzlük ile birlikte seyreder. Bu ağrılarda sebep bel bölgesindeki kemik, omurga yastıkçıkları (disk) veya ilgili destek yapılarının direkt veya dolaylı hasarıdır. Bu yapılarda oluşan baskı, romatizmal sorunlar veya damarsal sorunlar hastaların ağrı hissederek hekime gitmesine yol açar.

İyi bir muayeneyi takiben görüntüleme (direkt grafi, tomografi, mr, mr anjiografi, mr venografi vb) veya elektromyografi gibi işlevi değerlendiren testler uygulanır.

Boyun ağrısı tedavisi nedene göre tıbbi (ilaçla), fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile, girişimsel (algolojik) müdahaleler ile veya özel durumlarda cerrahi olarak yapılabilir.

avatar
Prof. Dr. Aynur ÖZGE, MD, PhD

Prof. Dr. Aynur Özge, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Nöroloji Anabilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında Algoloji ve Klinik Nörofizyoloji bulunmaktadır. Eğitimini tamamladıktan sonra akademik kariyerine odaklanarak, nöroloji alanında derinlemesine bir uzmanlık edinmiştir.