DUYUSAL UYANDIRILMIŞ POTANSİYELLER (SEP)


Çevreden alınan bir uyaranı (dokunma, ısı, ağrı, pozisyon, titreşim gibi) algılayıp omurilik vasıtası ile beyindeki ilgili merkezlere ileten sisteme “Hissi Sinir Sistemi” (somatosensoryal sistem) adı verilir. Bu sistem aynı zamanda hareket sistemi gibi başka sistemler ile de bağlantı halindedir. 

Hissi sinir sistemine kol veya bacakta uygun bölgelerden verilen bir elektriksel uyarının omurilik ve beyin sapındaki özgün temas noktalarını geçerek beyindeki hedefe ulaşması, baş üzerinde özgün noktalara yerleştirilen algıçlar (elektrod) vasıtası ile kaydedilir. Uğranan anatomik bölgelere uygun dalgaların teknik özelliklerine bakılarak sistemde hasar olup olmadığı, hasar varsa yerleşimi hakkında karar verilir. 

MS gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarında ve bel fıtığı, omurilik felci, omurlik hasarlanması gibi hissi sinir sistemi hasarlanmasında çok değerli bir teşhis yöntemidir. Omurilik eğriliği (skolyoz) olan hastalarda ameliyat sırasında ve sonrasında tedaviyi takip etmede de kullanılabilir. 

Hamilelerde, kalp pili taşıyan kişilerde ve küçük çocuklarda da uygulanabilir. 

Uygulaması ve sonuçların yorumlanması uzmanlık gerektirir.

İletişim

Güvenevler Mah. 1914 Sok. Bosspoint iş merkezi A Blok Kat 2 / Daire 5 Yenişehir / Mersin

0(324) 331 03 01 - 0(537) 494 19 02

aynurozge@aynurozge.com

Ulaşım