GÖRSEL UYANDIRILMIŞ POTANSİYEL (VEP)


Görme yollarının retinadan beyindeki görme merkezine kadar olan kısmının incelenmesinde kullanılan özgün bir incelemedir. Görsel uyaran kaynağı olarak aralıklı parlayan ışık (flaş) ya da bir video monitörde kayan siyah-beyaz dama tahtası şeklindeki uyaranlar (patern uyarıcılar) kullanılır. Hasta, varsa gözlüğünü veya lensini takarak, monitörün karşısına 1 m kadar uzağa oturtulur, sıra ile bir gözü örtülüp diğer gözü ile monitörün ortasındaki bir sabitleme noktasına bakması istenir. Kayıtlamalar genellikle baş üzerindeki özel noktalara yerleştirilen algıçlar (elektrod) ile yapılır. 

Görsel uyaranın görme sinirini geçerek beyindeki görme merkezine ulaşması esnasında uğradığı anatomik bölgelere uygun olarak dalgalar kaydedilir. Elde edilen sonuçlar bir uzman tarafından değerlendirilerek sorun olup olmadığına, sorun varsa da anatomik karşılığına karar verilir. 

VEP’ler ön görme yolarındaki hasarları göstermekte son derece duyarlıdır. “Optik nörit” adı verilen görme siniri iltihaplarında neredeyse tek yetkin yöntemdir. Aynı şekilde görme sinirinin dolaşım bozukluğu (iskemik optik nöropati), beslenme bozuklukları (B12 eksikliği gibi), ilaçlara bağlı görme siniri hasarı gibi pek çok durumda yegâne teşhis yöntemidir. 

Özellikle patern VEP uygulaması önemli düzeyde hasta uyumu gerektirir. Flash VEP ise küçük çocuklarda, bilinci kapalı hastalarda ve demans gibi nedenlerle sağlıklı iletişim kurma imkanı olmayan yetişkinlerde uygun bir yöntemdir. 

Hamilelerde, kalp pili taşıyan kişilerde ve küçük çocuklarda da uygulanabilir. 

Uygulaması ve sonuçların yorumlanması uzmanlık gerektirir

İletişim

Güvenevler Mah. 1914 Sok. Bosspoint iş merkezi A Blok Kat 2 / Daire 5 Yenişehir / Mersin

0(324) 331 03 01 - 0(537) 494 19 02

aynurozge@aynurozge.com

Ulaşım