ELEKTROENSEFALOGRAFİ (EEG)


Elektroensefalografi (EEG), beynin elektriksel aktivitesinin saçlı deriye yerleştirilen özel algıçlar (elektrod) ile kaydedilmesine yarayan önemli bir teşhis aracıdır. Beyin elektriksel aktivitesinin değiştiği kabul edilen epilepsi (sara hastalığı) başta olmak üzere pek çok hastalıkta (koma, beyin hasarı, beyin ölümü tespiti vb) teşhis ve hastayı takip aracı olarak kullanılmaktadır. 

İşlem sırasında hastaya elektrik akımı verilmediğinden ağrı ya da acı hissedilmez. Hamilelerde ve her yaşta ve bilinç düzeyindeki bireye uygulanabilir. Kaydedilmesi ve değerlendirilmesi uzmanlık gerektirir. 

Klinik olarak nöbeti olan her hastada EEG anormalliği gösterilemeyebileceği gibi nöbet veya epilepsisi olmayan kişilerde de EEG anormalliği görülebilir. Nöbeti veya epilepsisi olan hastalarda nöbetler arasındaki dönemde çekilen EEG’lerde ortalama % 70 oranında anormallik gösterilebilir. 

Yetişkinlerde çekime gelmeden önce saçın bir gün önceden temizlenmesi gereklidir. Uyku EEG`si çekimi için, hasta kişinin 24 saat uykusuz kalması gerekebilir. Çocuklarda çekim genellikle uykuda yapılmaktadır. Bunun için çekim öncesi ilaç verilebilir ve çekimin kolay olması için, çocuğun geç yatırılıp erken kaldırılması önerilir. 

Aynı kişiye sık aralıklarla EEG çekilmesinin veya uzun süreli (24 saat veya günler gibi) kayıt yapılmasının tıbbi açıdan sakıncası yoktur

İletişim

Güvenevler Mah. 1914 Sok. Bosspoint iş merkezi A Blok Kat 2 / Daire 5 Yenişehir / Mersin

0(324) 331 03 01 - 0(537) 494 19 02

aynurozge@aynurozge.com

Ulaşım